U Europskom parlamentu otvorena izložba o životu i djelu bl. Alojzija Stepinca
„Službeno otvaram ovu izložbu i pozivam vas sve da ovdje provedete vrijeme. To je svetište u srcu Europskog parlamenta“. Tim je riječima potpredsjednica Europskog parlamenta zastupnica Mairead McGuinness otvorila izložbu o bl. Alojziju Stepincu koja je pod pokroviteljstvom hrvatske zastupnice Marijane Petir te uz suorganizaciju Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije postavljena ovoga tjedna u Europskom parlamentu u Bruxellesu. „Moram reći da nisam puno znala o velikom čovjeku kojega danas ovdje predstavljamo, ali naučila sam ponešto i pozivam vas sve da pogledate izložbu i naučite malo više o njemu“, kazala je potpredsjednica McGuinness te dodala kako je važno gledati u prošlost kao što radimo danas, ali i nadati se boljoj i sjajnijoj budućnosti.
U ime zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića više od stotinu okupljenih na otvaranju izložbe pozdravio je pomoćni zagrebački biskup mons. Ivan Šaško. Zahvalivši zastupnici Marijani Petir što je omogućila u Europskom parlamentu predstaviti život i vrijednosti koje je živio i za koje je umro nadbiskup Alojzije Stepinac, biskup Šaško podsjetio je na Stepinčevo trpljenje pod udarcima triju ideologija, zauzetost za čovjeka te dosljednost prema istini i obranu čiste savjesti. Istaknuo je kako je Stepinac po svom zalaganju za istinski humanizam, primjer Europejca koji je živio vrijednosti kršćanske kulture, koja je uvelike odredila identitet Europe. „Drago nam je što na ovome važnom mjestu za Europu možemo pred političare i pred posjetitelje Europskoga parlamenta staviti lik nadbiskupa Stepinca i kao smjerokaz i kao poticaj da u svojim odgovornostima živimo izloženost i založenost za vrijednosti koje ostvaruju puninu ljudskoga života. Europa može biti ponosna što je u tami neljudskosti imala takvoga čovjeka“, kazao je biskup Šaško.
Okupljene zastupnike, goste koji su na njezin poziv stigli iz Hrvatske, kao i mnogobrojne posjetitelje među kojima je bio i izaslanik apostolskog nuncija pri Europskoj uniji pozdravila je i organizatorica - hrvatska zastupnica Marijana Petir. Petir je istaknula kako se nalazimo u Godini milosrđa, a bl. Alojzije Stepinac bio je dobar i milosrdan pastir Katoličke Crkve. „Život blaženoga Alojzija Stepinca život je istinskog mirotvorca, čovjeka nepokolebljive, hrabre vjere i pouzdanja u Boga, čvrste nade i ustrajne ljubavi prema svakom čovjeku. Bio je neustrašivi pastir koji se, unatoč svim pritiscima tadašnjega komunističkog režima nije odrekao vjernosti Katoličkoj Crkvi i Rimskom prvosvećeniku kako bi sačuvao jedinstvo Crkve. Kao istinski domoljub niti u najtežim trenucima nije želio napustiti svoju zemlju Hrvatsku“, kazala je Petir te podsjetila na blaženikove riječi ispisane na njegovu grobu u zagrebačkoj prvostolnici: „Ljubiti pravdu a mrziti nepravdu - to je moje načelo. U ljubavi prema hrvatskom narodu neću se dati ni od koga natkriliti.“
Petir nije krila ponos životom bl. Alojzija niti prilikom što ga može predstaviti Europskom parlamentu. Tako je istaknula kako je on pravi biser Katoličke Crkve, branitelj Boga i ljudskih prava, zauzimatelj za dostojanstvo ljudskoga života od začeća do naravne smrti. Kazala je i kako su Stepinčeve snažne riječi i djela i danas primjer i putokaz kako svoj život izgraditi i nadograđivati na pravim temeljima. „Bio je istinski junak i jedan od najvećih svjedoka vjere našega vremena“, rekla je Petir. „Raduje me što Europa ima priliku ovom izložbom upoznati put svetosti tog iznimnog čovjeka. Nasljedovanjem primjera života blaženoga Alojzija Stepinca svatko od nas može još čvršće ugraditi svoj kamenčić u mozaik boljega društva i svijeta. Neka nam on koji je zastupao duhovno jedinstvo naroda kao temelj jedinstvene Europe učvrsti našu humanost i obnovi zajedništvo čiji je graditelj bio a koje je toliko potrebno današnjoj Europi“, zaključila je zastupnica Petir.
Svečanost otvaranja izložbe zatvorili su Alan Hržica i grupa Emanuel prigodnim pjesmama, a program je vodila Tanja Popec.
Izložba postavljena u Europskom parlamentu u Bruxellesu predstavlja Stepinčev život u kontekstu doba u obliku vremenske lente koju je pripremio mons. Nedjeljko Pintarić, predstojnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije. Vremenska lenta praćena je nizom fotografija sa snažnim blaženikovim citatima. U sklopu izložbe postavljene su i tri skulpture bl. Stepinca, akademskih kipara Josipa Poljana, Tomislava Kršnjavoga i Ante Jurkića, gipsana posmrtna maska ak. kiparice Mile Wood te četiri medalje posvećene Blaženiku ak. kipara prof. Damira Mataušića.
Valentina Gusić,
Ispiši stranicu