Stepinac je Božji dodir hrvatskih nadanja

HOMILIJA BISKUPA ŠAŠKA

HOMILIJA - AUDIO

Odavno znamo da je Stepinčev život, njegova smrt, njegovo služenje Bogu i bližnjemu sveti znak koji je trajno osporavan zbog istinitosti koja razotkriva namisli ljudskih srdaca - rekao je mons. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački predvodeći u ponedjeljak, 8. veljače 2016. godine u zagrebačkoj katedrali euharistijsko slavlje drugog dana trodnevnice uoči Stepinčeva.

U uvodu svoje homilije biskup je osvrćući se na evanđeoski ulomak (Mk 6, 53-56) u kojem ljudi mole da se dotaknu makar skuta Isusove haljine, istaknuo kako je Radosna vijest današnjeg Evanđelja dodir, nježna prisutnost izražena dodirom. Isus je osjetio, nastavio je biskup Šaško, da su tim ljudima bili manje važni njegovi govori o Bogu, o nebeskome kraljevstvu; slušali su ga, jer su se nadali da će, barem na kraju svoga navještaja, nekoga ozdraviti. Unatoč tomu, Isus prihvaća taj izazov i trudi se oko njihove malovjernosti.

Ljudi nekada i mi danas nažalost više tražimo Boga kada život stegne, kada se udari u istinu ljudske bespomoćnosti; kada molitva izranja iz razumljivoga ili nerazumljivoga straha – kazao je.

Ističući primjer znamenitog Michelangelova prikaza Stvaranja čovjeka u Sikstinskoj kapeli koji pokazuje Boga ispružene ruke, prsta prema Adamovu prstu, biskup je kazao kako naš Bog dodiruje čovjeka i dopušta se dodirnuti. Gdje Bog dodiruje naše živote, preobražava ih, čak i tamo gdje se nismo usudili pomisliti niti se nadati – naglasio je biskup Šaško.

Upozorio je na sve češću težnju u našoj kulturi da dodir ne preraste u susret niti u zagrljaj ljudskosti, nego da se i dodir izgubi, da ljudskost bude suvišna; da nestane dodir života. Zato je kršćanstvo lijepo, jer čuva utjelovljenost, jer čuva susret kojemu je dodir tako drag izražaj – rekao je biskup. Napomenuvši da Kristovu prisutnost na poseban način utjelovljuju sveti i blaženi, oni u kojima kao Crkva prepoznajemo dodir milosrđa i ljubavi, biskup je rekao da su blaženi Alojzije i njegov život i svjedočanstvo, stvarnosti koje nas diraju, koje diraju cijelu našu mjesnu Crkvu, Crkvu u našemu narodu.

Dodiri koji su vidljivi na njegovu grobu dodiri su istine koja oslobađa, nade koja krijepi, ljubavi koja raduje. I tko želi dodirnuti hrvatsku dušu, osjetiti najljepše odlike našega naroda, može to učiniti dodirom Blaženikova groba, a još više dodirom naše Crkve koja časti njegov sveti spomen. Jer, mi znamo da je upravo on Božji dodir hrvatskih nadanja i liječnički dodir našim ranama – zaključio je svoju homiliju biskup Šaško.

U koncelebraciji su bili mons. Juraj Batelja, postulator kauze za proglašenje svetim blaženog kardinala Alojzija Stepinca, preč. Stjepan Večković, kancelar Nadbiskupskog duhovnog stola, te preč. Branko Picek, prebendar Zbora prebendara Prvostolne crkve. U asistenciji su bili bogoslovi Varaždinske biskupije.

Trećeg dana trodnevnice, 9. veljače, euharistijsko slavlje u zagrebačkoj katedrali predvodit će mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj u miru, s početkom u 18 sati.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije